Conference Programme

Wednesday (3.06) - City Tour


Day 1 (4.06)

9:00 - 10:25 SESSION 1

Chair: Dr Bamidele Adebisi

Official Opening

Prof. Fumiyuki Adachi (keynote talk, 40min)

Dr Haris Gačanin: Network optimization in 5G (invited talk, 20min)

Dr Osamu Muta: Peak-amplitude-aware Precoded MIMO Systems (invited talk, 20min)

10:25 - 10:50

Coffee break

10:50 - 12:50 SESSION 2

Chair: Dr Wasiu O. Popoola

Prof. Werner Prost: Nanowires for High-Speed Nanoelectronics and Nanophotonics (keynote talk, 40min)

Dr Rupark Kharel: Chaotic systems and applications to secure communication (invited talk, 20min)

Dr Sinan Sinanovic: Pilot Assisted Visible Light Communications (invited talk, 20min)

Dr Dr Sujan Rajbhandari: Design Considerations for High Speed Visible Light Communication Systems (invited talk, 20min)

Dr Maciej Piechowiak: I-Scover: From the IEICE Europe Section perspective (invited talk, 20min)

12:50 - 13:50

Lunch

13:50 - 14:50 SESSION 3

Chair: Dr Rupak Kharel

Prof. Ifiok Otung: Beyond 5G: New thinking for truly ubiquitous ample-speed wireless communications (keynote talk, 40min)

Dr Wasiu O. Popoola: Multicarrier modulation in optical wireless communications (invited talk, 20min)

14:50 - 15:15

Coffee break

15:15 - 17:35 SESSION 4 (parallel)

Chair: Dr Sinan Sinanovic

Arno Vyncke, Guy Torfs, Marijn Verbeke, Christophe Van Praet, Hungkei Chow, Dusan Suvakovic, Alex Duque, Xin Yin: CBI-PON: a Low Power Solution offering Flexible Bandwidth Allocation for 40 Gbit/s Next generation Metro/Access Networks (20min)

Samir Karmacharya, Rupak Kharel, Bamidele Adebisi, Sunday Cookey Ekpo: Demand Side Management - Domestic Point of View (20min)

Lukasz Lopacinski, Marcin Brzozowski, Rolf Kraemer: A 100Gbps data link layer with an adaptive algorithm for forward error correction (20min)

Chihiro Inamura, Kentaroh Toyoda, Iwao Sasase: Monetary Fair Battery-based Load Hiding Scheme for Two Households with One Battery in Automatic Meter Reading System (20min)

Vassilios Vassilakis, Ioannis Moscholios, Michael Logothetis: Performance Evaluation of Priority-Based CDMA Systems in the Presence of Multirate Poisson Traffic (20min)

Ioannis Moscholios, Michael Logothetis, Anthony Boucouvalas, Vassilios Vassilakis: Call Blocking Probabilities of Multirate Elastic Traffic under the Threshold and Bandwidth Reservation Policies (20min)

Maciej Piechowiak, Krzysztof Stachowiak, Piotr Zwierzykowski: Properties of Multiconstrained Multicast Trees in Ad-Hoc Networks with Topology Control (20min)

15:15 - 17:35 SESSION 5 (parallel)

Chair: Dr Piotr Zwierzykowski

Pino Caballero-Gil, Cándido Caballero-Gil, Francisco Martin Fernandez: Ubiquitous Computing Technologies to Manage a Transport Monitoring System (20 min)

Pino Caballero-Gil, Francisco Martin Fernandez, Cándido Caballero-Gil: Cooperative Social System based on Trust for Carpooling (20 min)

Monika Grajzer, Mariusz Glabowski: On the reliability of duplicate address detection in mobile ad hoc networks with Neighbor Discovery++ address auto-configuration protocol (20min)

Paweł Misiorek, Przemysław Walkowiak, Maciej Urbański: Performance Evaluation of the CARMNET System in Metropolitan Wireless Networks (20min)

Annop Monsakul: Design A Hueristic Algorithm Module for DElite Network Design and Simulation Tool (20min)

Maciej Słomczyński, Maciej Sobieraj: An Open Source Environment for Capturing IP Traffic (20min)

Satoshi Kodama, Yusuke Goto: Implementation of server management system by using VNIC and bridge-connection (20min)

18:00 - 21:00

Conference dinner



Day 2 (5.06)

9:00 - 10:40 SESSION 6

Chair: Dr Haris Gacanin

Dr Dejan Vukobratovic: Rateless Codes and Applications (invited talk, 20min)

Attila Fesus, Tijana Ruzic, Aleksandra Pizurica: A two stage patch-based Markov Random Field approach to structure-aware image inpainting (20 min)

Prof. Aleksandra Pižurica: Patch based digital image processing – Principles and selected applications (invited talk, 20min)

Aleksandar Latic, Adrian Munteanu, Aleksandra Pizurica: Analysis of coupled dictionary learning for super-resolving video of mixed resolution (20 min)

10:40 - 11:10

Coffee break

11:10 - 12:30 SESSION 7 (parallel)

Chair: Prof. Mariusz Glabowski

Dr Alberto G. Perotti: Overloaded Multiple Access for Next Generations of Wireless Communications (invited talk, 20min)

Yusuke Akiyoshi, Mai Ohta, Makoto Taromaru: DSSS System with OQPSK-Spread FSK: Study on Characteristics of Low Envelope Fluctuation and Bit Error Rate Due to Narrow-Band Interference (20 min)

Piotr Remlein: FDMA System with STTC Coding and CPM Signals (20 min)

Yu Usami, Kentaroh Toyoda, Iwao Sasase: Reliable EH-WSNs based Bridge Monitoring System by Adjusting Sleep Timing with Beacon Signal and Forwarding Overheard Packets (20 min)

11:10 - 12:30 SESSION 8 (parallel)

Chair: Monika Grajzer

Dejan Vukobratovic: The Design of Multimedia Multicasting Services in LTE HetNets Using Stochastic Geometry (20 min)

Takahiko Yamada, Toshikazu Nishimura: Another cell size reduction of LTE network (20 min)

Angham Sabagh, Bamidele Adebisi, Sunday Cookey Ekpo: A Real-time N-Channel PCM Transmission System Test Bed

Angham Sabagh, Sunday Cookey Ekpo, Bamidele Adebisi: Thermal Characterisation of RF GPS Receivers

Dr Kianoush Nazarpour: Myoelectric Prosthesis Control: The gap between academia and industry (invited talk, 20min)

Sunday Ekpo: Space-enabled Future Smart Cities: A Review of Technologies and Resources (invited talk, 20 min)

12:30 - 13:30

Lunch